TNPW040249K9DEED
Mfr.Part #
TNPW040249K9DEED
Description
RES 49.9K OHM 0.5% 1/16W 0402
Resistance :
49.9kOhms
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
13 Weeks
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW e3
Composition :
Thin Film
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW040249K9DEED
Vishay / Dale TNPW040249K9DEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 49.9kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C