TNPW040247K5BEED
Mfr.Part #
TNPW040247K5BEED
Description
RES 47.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Thin Film
Height :
406.4μm
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
508μm
Contact Plating :
Tin
Depth :
500μm
Max Power Dissipation :
63mW
Length :
990.6μm
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Resistance :
47.5kOhms
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Datasheets
TNPW040247K5BEED
Vishay / Dale TNPW040247K5BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 47.5kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C