TNPW0402475RBEED
Mfr.Part #
TNPW0402475RBEED
Description
RES 475 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
475Ohms
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Width :
508μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
990.6μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW e3
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
63mW
Height :
406.4μm
Datasheets
TNPW0402475RBEED
Vishay / Dale TNPW0402475RBEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 475Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C