TNPW040244K8BEED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW040244K8BEED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 44.8K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Resistance :
44.8kOhms
Factory Lead Time :
13 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
990.6μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
508μm
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Series :
TNPW e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Datasheets
TNPW040244K8BEED
Vishay / Dale TNPW040244K8BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 44.8kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C