TNPW040244K2DEED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW040244K2DEED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 44.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
TNPW e3
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
125°C
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Resistance :
44.2kOhms
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Datasheets
TNPW040244K2DEED
Vishay / Dale TNPW040244K2DEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 44.2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C