TNPW040244K2BEED
Mfr.Part #
TNPW040244K2BEED
Description
RES 44.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
1005
Military Standard :
Not
Published :
2011
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Weight :
652.039032μg
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
Width :
500μm
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Resistance :
44.2kOhms
Height :
350μm
Datasheets
TNPW040244K2BEED
Vishay / Dale TNPW040244K2BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 44.2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C