TNPW0402442RDETD
Mfr.Part #
TNPW0402442RDETD
Description
RES 442 OHM 0.5% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Radiation Hardening :
No
Resistance :
442Ohms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.5%
Series :
TNPW
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
TNPW0402442RDETD
Vishay / Dale TNPW0402442RDETD
TNPW Series, Thin Film, 442Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C