TNPW040242K2DHED
Mfr.Part #
TNPW040242K2DHED
Description
RES 42.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
42.2kOhms
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
TNPW040242K2DHED
Vishay / Dale TNPW040242K2DHED
TNPW e3 Series, Thin Film, 42.2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C