TNPW040242K2BETD
Mfr.Part #
TNPW040242K2BETD
Description
RES 42.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thin Film
Width :
508μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
2
Military Standard :
Not
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Depth :
500μm
Feature :
Military
Series :
TNPW
Length :
990.6μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Resistance :
42.2kOhms
Power Rating :
63mW
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW040242K2BETD
Vishay / Dale TNPW040242K2BETD
TNPW Series, Thin Film, 42.2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C