TNPW040242K2BEED
Mfr.Part #
TNPW040242K2BEED
Description
RES 42.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Length :
990.6μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Depth :
500μm
Resistance :
42.2kOhms
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
406.4μm
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
125°C
Max Power Dissipation :
63mW
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
508μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW040242K2BEED
Vishay / Dale TNPW040242K2BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 42.2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C