TNPW040241K7DHED
Mfr.Part #
TNPW040241K7DHED
Description
RES 41.7K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
41.7kOhms
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW040241K7DHED
Vishay / Dale TNPW040241K7DHED
TNPW e3 Series, Thin Film, 41.7kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C