TNPW040241K7BHED
Mfr.Part #
TNPW040241K7BHED
Description
RES 41.7K OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Resistance :
41.7kOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Contact Plating :
Tin
Published :
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
TNPW040241K7BHED
Vishay / Dale TNPW040241K7BHED
TNPW e3 Series, Thin Film, 41.7kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C