TNPW040241K2BETD
Mfr.Part #
TNPW040241K2BETD
Description
RES 41.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Feature :
Military
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Composition :
Thin Film
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 50V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
50V
Power Rating :
63mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Lead, Tin
JESD-609 Code :
e0
Series :
TNPW
Pbfree Code :
No
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
406.4μm
Resistance :
41.2kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Datasheets
TNPW040241K2BETD
Vishay / Dale TNPW040241K2BETD
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 41.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C