TNPW040241K2BEED
Mfr.Part #
TNPW040241K2BEED
Description
RES 41.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Series :
TNPW e3
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
508μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
41.2kOhms
Length :
990.6μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Depth :
500μm
Datasheets
TNPW040241K2BEED
Vishay / Dale TNPW040241K2BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 41.2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C