TNPW040240R2DETD
Mfr.Part #
TNPW040240R2DETD
Description
RES 40.2 OHM 0.5% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Power Rating :
63mW
Feature :
Military
Series :
TNPW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
40.2Ohms
Datasheets
TNPW040240R2DETD
Vishay / Dale TNPW040240R2DETD
TNPW Series, Thin Film, 40.2Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C