TNPW040240K2BETD
Mfr.Part #
TNPW040240K2BETD
Description
RES 40.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Military
Resistance :
40.2kOhms
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
508μm
Max Power Dissipation :
63mW
Series :
TNPW
Published :
Thin Film
Length :
990.6μm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Datasheets
TNPW040240K2BETD
Vishay / Dale TNPW040240K2BETD
TNPW Series, Thin Film, 40.2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C