TNPW040240K2BEEP
Mfr.Part #
TNPW040240K2BEEP
Description
RES 40.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
40.2kOhms
Power Rating :
63mW
Series :
TNPW e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
TNPW040240K2BEEP
Vishay / Dale TNPW040240K2BEEP
TNPW e3 Series, Thin Film, 40.2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C