TNPW040240K2BEED
Mfr.Part #
TNPW040240K2BEED
Description
RES 40.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
40.2kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
990.6μm
Height :
406.4μm
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Width :
508μm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Tin
Series :
TNPW e3
0402 (1005 Metric)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Depth :
500μm
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Max Power Dissipation :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
TNPW040240K2BEED
Vishay / Dale TNPW040240K2BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 40.2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C