TNPW0402402RFHED
Mfr.Part #
TNPW0402402RFHED
Description
RES 402 OHM 1% 1/16W 0402
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
Resistance :
402Ohms
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Datasheets
TNPW0402402RFHED
Vishay / Dale TNPW0402402RFHED
TNPW e3 Series, Thin Film, 402Ohms, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C