TNPW0402402RDEED
Mfr.Part #
TNPW0402402RDEED
Description
RES 402 OHM 0.5% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thin Film
Contact Plating :
Tin
2
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Series :
TNPW e3
Resistance :
402Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
TNPW0402402RDEED
Vishay / Dale TNPW0402402RDEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 402Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C