TNPW04023K92BEED
Mfr.Part #
TNPW04023K92BEED
Description
RES 3.92K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
50V
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Resistance :
3.92kOhms
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Length :
990.6μm
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Width :
508μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power Rating :
63mW
Datasheets
TNPW04023K92BEED
Vishay / Dale TNPW04023K92BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 3.92kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C