TNPW04023K90BYEP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW04023K90BYEP
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.9K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
3.9 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Length :
1 mm
Series :
TNPW e3
Failure Rate :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Type :
High Stability Flat Chip Resistor
Package :
Digi-Reel?
Supplier Device Package :
Width :
0.5 mm
Product Type :
Thin Film Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Vishay
Packaging :
MouseReel
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
RoHS :
Details
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Ratings :
AEC-Q200
Voltage Rating :
50 V
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Tolerance :
±0.1%
Qualification :
AEC-Q200
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Product Status :
Active
Technology :
Thin Film
Application :
Automotive, Industrial Equipment, Medical Equipment, Test and Measuring Equipment
Brand :
Number of Terminations :
2
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Height :
0.35 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Datasheets
TNPW04023K90BYEP
Vishay / Dale TNPW04023K90BYEP
TNPW e3 Series, Thin Film, 3.9 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C