TNPW04023K90BEED
Mfr.Part #
TNPW04023K90BEED
Description
RES 3.9K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Length :
990.6μm
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
3.9kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Max Power Dissipation :
63mW
Series :
TNPW e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Radiation Hardening :
No
Depth :
500μm
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Width :
508μm
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Military Standard :
Not
1 (Unlimited)
Height :
406.4μm
Datasheets
TNPW04023K90BEED
Vishay / Dale TNPW04023K90BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 3.9kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C