TNPW04023K16FHED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW04023K16FHED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.16K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
3.16kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
TNPW e3
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
TNPW04023K16FHED
Vishay / Dale TNPW04023K16FHED
TNPW e3 Series, Thin Film, 3.16kOhms, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C