TNPW04023K01FHED
Mfr.Part #
TNPW04023K01FHED
Description
RES 3.01K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
TNPW e3
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Tin
Resistance :
3.01kOhms
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TNPW04023K01FHED
Vishay / Dale TNPW04023K01FHED
TNPW e3 Series, Thin Film, 3.01kOhms, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C