TNPW040239R0DEED
Mfr.Part #
TNPW040239R0DEED
Description
RES 39 OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
TNPW e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Composition :
Thin Film
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
39Ohms
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
TNPW040239R0DEED
Vishay / Dale TNPW040239R0DEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 39Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C