TNPW040239K2BETD
Mfr.Part #
TNPW040239K2BETD
Description
RES 39.2K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
508μm
Max Power Dissipation :
63mW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Resistance :
39.2kOhms
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Supplier Device Package :
Height :
406.4μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
TNPW
Feature :
Military
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Length :
990.6μm
Datasheets
TNPW040239K2BETD
Vishay / Dale TNPW040239K2BETD
TNPW Series, Thin Film, 39.2kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C