TNPW0402392RDETD
Mfr.Part #
TNPW0402392RDETD
Description
RES 392 OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
392Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Military
Radiation Hardening :
No
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TNPW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
Datasheets
TNPW0402392RDETD
Vishay / Dale TNPW0402392RDETD
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 392Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C