TNPW0402390RBEED
Mfr.Part #
TNPW0402390RBEED
Description
RES 390 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Contact Plating :
Tin
Resistance :
390Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Width :
508μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
406.4μm
Length :
990.6μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
TNPW e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
63mW
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
TNPW0402390RBEED
Vishay / Dale TNPW0402390RBEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 390Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C