TNPW0402370RBEED
Mfr.Part #
TNPW0402370RBEED
Description
RES 370 OHM 0.1% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
370Ohm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 50
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Number of Terminations :
2
Construction :
Chip
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Series :
TNPW e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Working Voltage :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
13 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
TNPW0402370RBEED
Vishay / Dale TNPW0402370RBEED
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 370Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C