TNPW040236R5DETD
Mfr.Part #
TNPW040236R5DETD
Description
RES 36.5 OHM 0.5% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
36.5Ohms
Series :
TNPW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Datasheets
TNPW040236R5DETD
Vishay / Dale TNPW040236R5DETD
TNPW Series, Thin Film, 36.5Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C