TNPW040236K5BYTD
Mfr.Part #
TNPW040236K5BYTD
Description
RES 36.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Working Voltage :
50V
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Feature :
Military
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TNPW
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
36.5kOhm
Datasheets
TNPW040236K5BYTD
Vishay / Dale TNPW040236K5BYTD
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 36.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C