TNPW040236K5BETD
Mfr.Part #
TNPW040236K5BETD
Description
RES 36.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Composition :
Thin Film
Width :
508μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
990.6μm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Series :
TNPW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Depth :
500μm
Resistance :
36.5kOhms
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.1%
Military Standard :
Not
Feature :
Military
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW040236K5BETD
Vishay / Dale TNPW040236K5BETD
TNPW Series, Thin Film, 36.5kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C