TNPW040236K0BEED
Mfr.Part #
TNPW040236K0BEED
Description
RES 36K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
990.6μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Width :
508μm
Supplier Device Package :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Height :
406.4μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
TNPW e3
Resistance :
36kOhms
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
63mW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW040236K0BEED
Vishay / Dale TNPW040236K0BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 36kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C