TNPW04022K49DEED
Mfr.Part #
TNPW04022K49DEED
Description
RES 2.49K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Resistance :
2.49kOhms
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Series :
TNPW e3
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Datasheets
TNPW04022K49DEED
Vishay / Dale TNPW04022K49DEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 2.49kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C