TNPW04022K43BEED
Mfr.Part #
TNPW04022K43BEED
Description
RES 2.43K OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance :
2.43kOhms
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Length :
990.6μm
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Published :
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
508μm
Supplier Device Package :
Height :
406.4μm
Series :
TNPW e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW04022K43BEED
Vishay / Dale TNPW04022K43BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 2.43kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C