TNPW04022K26DETD
Mfr.Part #
TNPW04022K26DETD
Description
RES 2.26K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
TNPW
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Military
Resistance :
2.26kOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW04022K26DETD
Vishay / Dale TNPW04022K26DETD
TNPW Series, Thin Film, 2.26kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C