TNPW040227K1BEED
Mfr.Part #
TNPW040227K1BEED
Description
RES 27.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 50
Series :
TNPW e3
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
Chip
Resistance :
27.1kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Composition :
Thin Film
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
406.4μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Datasheets
TNPW040227K1BEED
Vishay / Dale TNPW040227K1BEED
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 27.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C