TNPW040224K9BEED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW040224K9BEED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 24.9K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Resistance :
24.9kOhms
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thin Film
Depth :
500μm
Power Rating :
63mW
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
Not
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Length :
990.6μm
Series :
TNPW e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Supplier Device Package :
Voltage - Rated :
50V
Height :
406.4μm
Width :
508μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Tin
Datasheets
TNPW040224K9BEED
Vishay / Dale TNPW040224K9BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 24.9kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C