TNPW040220K8DETD
Mfr.Part #
TNPW040220K8DETD
Description
RES 20.8K OHM 0.5% 1/16W 0402
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
20.8kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.5%
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Feature :
Military
Datasheets
TNPW040220K8DETD
Vishay / Dale TNPW040220K8DETD
TNPW Series, Thin Film, 20.8kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C