TNPW040220K0DEED
Mfr.Part #
TNPW040220K0DEED
Description
RES 20K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
1mm
Height :
350μm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.5%
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Min Operating Temperature :
-55°C
ROHS3 Compliant
Published :
Composition :
Thin Film
Military Standard :
Not
Resistance :
20kOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Series :
TNPW e3
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Width :
500μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
TNPW040220K0DEED
Vishay / Dale TNPW040220K0DEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 20kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C