TNPW04021K82BXTD
Mfr.Part #
TNPW04021K82BXTD
Description
RES 1.82K OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Military
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
1 (Unlimited)
Working Voltage :
50V
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 50V
JESD-609 Code :
e0
Series :
TNPW
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
1.82kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
TNPW04021K82BXTD
Vishay / Dale TNPW04021K82BXTD
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 1.82kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C