TNPW04021K50DETD
Mfr.Part #
TNPW04021K50DETD
Description
RES 1.5K OHM 0.5% 1/16W 0402
Thin Film
Width :
500μm
Resistance :
1.5kOhms
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Weight :
652.039032μg
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1mm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Series :
TNPW
Feature :
Military
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Number of Pins :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
350μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
TNPW04021K50DETD
Vishay / Dale TNPW04021K50DETD
TNPW Series, Thin Film, 1.5kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C