TNPW04021K42BETD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW04021K42BETD
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.42K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
1.42kOhms
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Military
Series :
TNPW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Supplier Device Package :
Datasheets
TNPW04021K42BETD
Vishay / Dale TNPW04021K42BETD
TNPW Series, Thin Film, 1.42kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C