TNPW04021K11BEED
Mfr.Part #
TNPW04021K11BEED
Description
RES 1.11K OHM 0.1% 1/16W 0402
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
1.11kOhms
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1%
Width :
508μm
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
TNPW e3
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Length :
990.6μm
Supplier Device Package :
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
TNPW04021K11BEED
Vishay / Dale TNPW04021K11BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.11kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C