TNPW04021K05BEED
Mfr.Part #
TNPW04021K05BEED
Description
RES 1.05K OHM 0.1% 1/16W 0402
0402 (1005 Metric)
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Weight :
652.039032μg
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Length :
1mm
Power Rating :
63mW
Supplier Device Package :
Series :
TNPW e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Resistance :
1.05kOhms
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Width :
508μm
Datasheets
TNPW04021K05BEED
Vishay / Dale TNPW04021K05BEED
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.05kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C