TNPW040218K0BETD
Mfr.Part #
TNPW040218K0BETD
Description
RES 18K OHM 0.1% 1/16W 0402
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Max Power Dissipation :
63mW
Series :
TNPW
Length :
990.6μm
Tolerance :
±0.1%
Height :
406.4μm
Resistance :
18kOhms
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
63mW
Feature :
Military
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Supplier Device Package :
Width :
508μm
Datasheets
TNPW040218K0BETD
Vishay / Dale TNPW040218K0BETD
TNPW Series, Thin Film, 18kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~125°C