TNPW0402182RBEED
Mfr.Part #
TNPW0402182RBEED
Description
RES 182 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
406.4μm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Depth :
500μm
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Published :
Series :
TNPW e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; PRECISION; RATED AC VOLTAGE: 50V
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
182Ohm
Contact Plating :
Tin
Working Voltage :
50V
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
TNPW0402182RBEED
Vishay / Dale TNPW0402182RBEED
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 182Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C