TNPW040216K5BYEP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW040216K5BYEP
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 16.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock
889
In Stock :
889
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Subcategory :
Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Vishay
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage Rating :
50 V
Failure Rate :
Length :
1 mm
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Ratings :
AEC-Q200
Width :
0.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Composition :
Thin Film
Package :
Digi-Reel?
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
Automotive, Industrial Equipment, Medical Equipment, Test and Measuring Equipment
Supplier Device Package :
0402
Tolerance :
±0.1%
Series :
TNPW e3
Qualification :
AEC-Q200
Brand :
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Product :
Thin Film Resistors High Reliability
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Thin Film Resistors
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS :
Details
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Height :
0.35 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Type :
High Stability Flat Chip Resistor
Packaging :
MouseReel
Technology :
Thin Film
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistance :
16.5 kOhms
Datasheets
TNPW040216K5BYEP
Vishay / Dale TNPW040216K5BYEP
TNPW e3 Series, Thin Film, 16.5 kOhms, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C