TNPW0402167RBHED
Mfr.Part #
TNPW0402167RBHED
Description
RES 167 OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Thin Film
Published :
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Tin
Resistance :
167Ohms
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW0402167RBHED
Vishay / Dale TNPW0402167RBHED
TNPW e3 Series, Thin Film, 167Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C